Jak pomóc Renacie odzyskać siły?

Dodane przez Magdalena Szymańska - 24-05-22

Pomoc dla Renaty

Ponieważ stan Renaty pogarsza się, jej rodzina musi znaleźć sposób, by ją zmotywować.

Kiedy człowiek staje w obliczu wyzwania, naturalną rzeczą jest chęć poddania się. Jest to szczególnie prawdziwe we wczesnym stadium choroby, kiedy objawy są łagodne, a możliwości leczenia ograniczone.

Jednym ze sposobów motywowania pacjentów jest podkreślanie, jak ważna jest walka.

Jak wspierać Renatę w jej codziennych staraniach?

Od chwili, gdy Renata wróciła ze szpitala do domu, każdy krok był dla niej okazją do wyzdrowienia. Dla wielu osób powrót do zdrowia po urazie jest długim, powolnym procesem. Ale wcale nie musi tak być. Im więcej wsparcia możesz udzielić bliskiej osobie, tym lepiej będzie się ona czuła.

Planowanie spotkań i sprawunków dla bliskiej osoby może być przytłaczające. Jednak bardzo ważne jest, aby osoba ta czuła, że jej potrzeby są zaspokajane. Jeśli więc potrzebujesz pomocy w wykonywaniu tych zadań, zapytaj bliską osobę, czy nie zechciałaby wziąć w nich udziału. Można też zatrudnić opiekuna, który będzie pomagał w tych zadaniach, gdy ukochana osoba będzie się leczyć.

Jak motywować Renatę do walki z chorobą?

Pierwszym krokiem jest zrozumienie choroby i jej wpływu na organizm. Kiedy już wiesz, czego się spodziewać, możesz zacząć przygotowywać pacjentkę do czekających ją wyzwań. Możesz na przykład kupić jej bransoletkę identyfikacyjną, aby zawsze pamiętała o tym, że ma raka jelita grubego. W razie potrzeby możesz także pomóc jej dostosować styl życia. Może to oznaczać pozbycie się pewnych pokus (np. palenia) lub zastąpienie złych nawyków dobrymi (np. zdrowym odżywianiem). I wreszcie, co nie mniej ważne, możesz zachęcać Renatę do dalszej walki z chorobą. Nawet jeśli leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, może ona czuć się dobrze wiedząc, że jest silna.